Stary Kontynent, nowe możliwości, czyli podsumowanie 2019 roku

Dochodzę do wniosku, że sama lista odwiedzonych państw w danym roku nie jest szczególnie miarodajnym podsumowaniem. Jak to często bywa, w jednym kraju można zatrzymać się na dłużej i przejechać go wszerz i wzdłuż, natomiast w drugim być tylko przelotem. Dodajmy do tego sytuację, w której odwiedzamy jakieś miejsce kilka razy np. wciągu jednego kwartału lub nawet miesiąca i od razu wspomniane zestawienie przestaje odzwierciedlać czas poświęcony na podróże.

Z drugiej strony pisanie o każdej miejscowości, którą się odwiedziło, mogłoby okazać się dosyć trudne i raczej wymagałoby ode mnie systematyczności. Oczywiście dla ułatwienia mogę korzystać z danych zawartych na Osi czasu Google, ale chcąc, nie chcąc i tak muszę przejrzeć całość, aby sprawdzić automatycznie zapisane miejscówki. Nie zawsze są one trafne, gdyż Google wyświetla np. postój pociągu na stacji w miejscowości X. Byłem? Byłem, ale czy to akurat jest warte uwagi? Wychodzę z założenia, że mimo wszystko w tym przypadku najlepiej zapisywać interesujące lokalizacje samemu i w miarę potrzeby do nich wrócić.

Gdynia Aerobaltic Airshow
Gdynia Aerobaltic Airshow / Sierpień 2019

Będąc skrupulatnym nie powinienem pominąć też mórz i oceanów, gdyż ostatnimi czasy są one często nieodłącznym elementem moim wyjazdów. Dodając do tego wszystkiego ludzi i wydarzenia, to krótkie podsumowanie może przerodzić się w dłuższy tekst, który niekoniecznie będzie miał wiele wspólnego z dotychczasowym spisem. Za pisanie pamiętników nigdy się nie zabierałem, ale może kiedyś opiszę kilka ciekawych wypraw, bo z tego co pamiętam niektóre były naprawdę całkiem, całkiem…

Wracając do roku 2019, mogę go spokojnie nazwać europejskim. Nie ruszyłem się poza Stary Kontynent, natomiast jakoś specjalnie nie ubolewam z tego powodu. Po dłuższej przerwie znów zawitałem nad polskie morze. Niejednokrotnie miałem również okazję odwiedzić Trójmiasto, a nawet zobaczyć światła miasta, pływając po Zatoce Gdańskiej.

Plaża w Sopocie zimą

Rok 2019 to też nowe znajomości i interesujący ludzie, bez których niektóre podróże byłyby po prostu zwykłymi wyjazdami :)

Poniżej lista w dawnym stylu.

1. Austria

Tym razem nie wybrałem się na narty ;) W oddali Airbus A330-200 “Bartolomeu Dias” linii TAP Air Portugal.

Na lotnisku / Wiedeń

2. Czechy

Skalní město Hrubá Skála
Skalní město Hrubá Skála

3. Hiszpania

Surfer, Fuerteventura
Surfer / Fuerteventura

4. Malta

Msida Marina, Mini Club
Msida Creek Marina

5. Niemcy

Kolejny raz ten Berlin ;)

Berlin, ruch uliczny
Berlin

6. Polska

Gdynia, łódka
Gdynia od strony wody

7. Portugalia

Fort - Berlenga Grande
Fort na wyspie Berlenga Grande

8. Słowacja

Bratysława wieczorem
Bratysława wieczorem

9. Wielka Brytania

Londyn z okna
Londyn z okna

10. Włochy

Marina, Syrakuzy
Marina w Syrakuzach / Sycylia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *