Silicon Valley – odwiedziny gigantów

Podczas pobytu w Kalifornii (2016), miałem okazję odwiedzić sporo interesujących miejsc. Do tej grupy mogę zaliczyć popularną Dolinę Krzemową, na terenach której swoją siedzibę, bądź oddział mają największe spółki branży technologicznej na świecie.

Lista firm, które osiągnęły globalny sukces jest bardzo długa. Niektóre marki takie jak Facebook, Google czy Apple, są tak mocno rozpoznawalne, że nawet osobom sporadycznie korzystającym z komputera, powyższe nazwy obiły się o uszy.

Będąc w Palo Alto (na pierwszy rzut oka niepozorne miasto),  wybrałem się m.in. pod adres 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025. Właśnie na tej ulicy, mieści się siedziba Facebooka.

Palo Alto City HallRatusz miasta Palo Alto, Kalifornia


Facebook

1 Hacker Way Facebook

1 Hacker Way; tablica nieopodal siedziby FB

Jeśli ktoś porusza się pojazdem elektrycznym (EV), nie powinien mieć problemu z zaparkowaniem i podładowaniem auta. Dodatkowo na kampusie znajdują się miejsca parkingowe z przeznaczeniem np. dla abonentów Zipcar.

Parking Electric VehicleParking dla pojazdów elektrycznych / Facebook, Menlo Park, CA

Budynki charakteryzują się prostą formą, jednocześnie cały kampus jest nowoczesny.. ale to chyba nikogo nie dziwi.

Budynki facebookSiedziba Facebook’a / budynki, parking


Menlo Park facebook road

Siedziba FB / 1 Hacker Way

Z tego co się dowiedziałem, Park w dużej mierze wykorzystuje energię słoneczną. Ilość paneli słonecznych zainstalowanych na danym obszarze, pozwoliłaby zasilić ponad 1200 kalifornijskich domów.

Na zdjęciach widać tylko niewielką część obiektu. Poniższa mapa pokazuje całą siedzibę.

Ludzie siedzą w biurach, a ich auta i rowery stoją na parkingach, czyli nic nadzwyczajnego ;) Wszystko jest poukładane, brak chaosu (kto co lubi).

FB bikes, roweryKEEP CALM and RIDE ON / Facebook HQ


Tesla

Siedziba Tesli to tylko i aż biuro. Sama fabryka znajduje w odległości ok. 25 mil, jednak nie miałem czasu, żeby tam zajrzeć. Może następnym razem będzie okazja.

Tesla HQ Entrance

Tesla; wejście do siedziby firmy

Na parkingu większość pojazdów to Tesle – nic odkrywczego. Robienie zdjęć zabronione, gdyż można było ustrzelić prototyp lub coś o czym jeszcze świat nie powinien wiedzieć.

Tesla HQ parkingParking dla pracowników

Kilka egzemplarzy roadster’a Tesli oczywiście widziałem, ale zdecydowana większość aut stanowił model S.

Tesla Deer Creek, logoTesla 3500 Deer Creek Rd, Palo Alto, CA

Google

Budynków giganta z Mountain View w północnej części miasta jest co niemiara. Rozciągają się one na wschód aż do siedziby Linkedin.

Google


Google building

Google / Mountain View, CA

Googleplex czyli siedziba firmy, to nie tylko komputery i biurka. Na terenie kompleksu pracownicy mają do dyspozycji m.in. pływalnie, boiska do siatkówki oraz siłownie. Idąc dalej na północ, gigant udostępnia boiska do koszykówki, piłki nożnej oraz korty tenisowe. Myślę, że miałbym co robić w pracy ;)

Android statua

Starsze wersje Androida

Osoby “z ulicy” mogą odwiedzić Google Visitor Center, gdzie znajdą m.in. statuę Androida oraz jego poszczególne wydania. Jak to bywa w takich miejscach, znajdzie się również sklep z pamiątkami ;)

Android lollipop Android lollipop (5.0, 5.1)

Poruszanie się między budynkami mają ułatwiać googlowskie rowery.

Rowery GoogleRowery używane na ogół przez pracowników

Takie pojazdy jakiś czas temu były używane do tworzenia map Google Street View.

Google car Street ViewGoogle Street View car

A na ulicach można spotkać samochody bez kierowców, czyli tzw. pojazdy autonomiczne (w tym przypadku jest to projekt Self-Driving Car).

Google Self-Driving CarGoogle Self-Driving Car / Mountain View, CA

Jadąc Pear Avenue, nieopodal której znajduje się stacja ładowania Tesli (Tesla Supercharger), natrafiłem na budynek Microsoftu, a dokładniej Microsoft Research Silicon Valley Campus nr 6. Dla zainteresowanych niedaleko (2 minuty drogi) znajduje się również Muzeum Historii Komputerów (Computer History Museum).

Microsoft SVC building 6Microsoft Research SVC, building 6

Niech nikogo nie zmyli niewielka ilość opisanych przeze mnie miejsc. W Dolinie Krzemowej firm o zasięgu globalnym jest bardzo dużo i mieszczą się one również w innych lokalizacjach wewnątrz Santa Clara Valley.

Warto dodać, że w mieście San Francisco, które mimo wszystko nie należy do Silicon Valley, znaleźć można “kilku” światowych graczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *