ChatSIM – wiadomości tekstowe za granicą bez limitów?

Ostatnio natrafiłem na (wydaje się) ciekawą usługę, która umożliwia w ramach jednego, rocznego doładowania, korzystanie z wiadomości tekstowych poprzez komunikatory internetowe w 150 krajach. Wystarczy zaopatrzyć się w kartę SIM (w tym przypadku ChatSIM) oraz zasilić konto.

Ile to rzeczywiście kosztuje i czy jest warte uwagi? Postanowiłem się przyjrzeć tematowi dokładniej.

ChatSIM 473x300px

Na stronie internetowej dowiadujemy się, że za 12 € (lub 15$) można wysyłać nielimitowaną ilość wiadomości tekstowych oraz emoji poprzez następujące aplikacje: WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat, LINE, Telegram, BBM, QQi, Hike, KakaoTalk , Viber? (brak danych). Czy rzeczywiście jest to tylko 12 euro na rok? Nie do końca. Aby skorzystać z usługi należy zakupić:

  • kartę SIM (12 €)
  • roczny “abonament” na wiadomości tekstowe (12 €)

Dodatkowo standardowa wysyłka pocztą karty SIM do Polski to koszt rzędu 7,5 €, co daje razem 31,50 €. Powiedzmy, że z karty SIM będziemy korzystać przez najbliższe 3 lata. Średni koszt roczny w tym przypadku wyjdzie: 18,50 €.

 (31,50 + 12 + 12) / 3 = 18,50

ChatSIM basket
ChatSIM koszyk

W tzw. pakiecie tekstowym używanie w pełni z komunikatorów nie jest możliwe. Odpadają np. wszelkiego rodzaju rozmowy głosowe, przesyłanie obrazów, zdjęć oraz nagrań wideo. Aby móc korzystać z powyższego wypadałoby wykupić kolejny pakiet, tym razem multimedialny (również za 12 €). Warto zwrócić uwagę, że za 12 € dostajemy 2000 kredytów, co odpowiada 40 MB transferu w pierwszej strefie (1MB = 50 Credits; Zone 1). Więcej na temat stref oraz dostępnych operatorów: https://www.chatsim.com/coverage

Ceny pakietu multimedialnego:

  • 2000 (+400 gratisowych) kredytów – 12 €
  • 5000 (+1000 gratisowych) kredytów – 30 €
  • 10000 (+2000 gratisowych) kredytów – 60 €

Kupując zatem najniższy pakiet multimedialny wraz ze standardowym, już na starcie musimy zapłacić 43,5 €.

ChatSIM jest sprzedawane również na Amazon’ie, na chwilę obecną z (darmową) wysyłką tylko do UK. Cena: 20,22 £.

Moja opinia

ChatSIM skierowany jest do osób, które intensywnie używają wszelakich komunikatorów. Osobiście będąc poza krajem, potrzebuję przede wszystkim dostępu do map, informacji, a czasami do serwisów społecznościowych. Zdarza się korzystać z WhatsApp’a, ale nie jest to na tyle częste zjawisko, abym był zmuszony zaopatrzyć się w dodatkową kartę SIM. Szczerze mówiąc, to zdecydowanie wolę zainteresować się usługami z dostępem do internetu w szerokim tego słowa znaczeniu. Na rynku widziałem już oferty, które są do mnie lepiej dopasowane. W przyszłości postaram się opisać jedną z wybranych.

Podsumowanie

+ Nielimitowane wiadomości tekstowe przez cały rok
+ Obszar obejmujący ponad 150 państw, 250 operatorów
+ Obsługa wielu komunikatorów internetowych
+ Karta SIM 3 w 1 (mini, micro, nano)

– Nie najniższa cena po uwzględnieniu wszystkich składowych
– Dosyć drogi pakiet multimedialny
– Oferta korzystna wyłącznie dla osób intensywnie używających tzw. instant messenger’ów
– Póki co, brak informacji o sprzedaży karty w sklepach stacjonarnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *