Sylwester i Nowy Rok w hiszpańskich klimatach

Podróże jak to podróże, potrafią często pozytywnie zaskoczyć. Tak się kiedyś ciekawie złożyło, że przyszło mi świętować Sylwestra i Nowy Rok z kilkoma osobami pochodzącymi z Hiszpanii. Niby nic w tym nadzwyczajnego, jednak ta mała akcja odbyła się na Wyspach Kanaryjskich, a uczestnicy włącznie ze mną, to mieszkańcy kontynentu.

Playa de Las CanterasPlaża: Playa de Las Canteras / Gran Canaria 31 styczeń

Będąc w Las Palmas de Gran Canaria pojawiła się okazja do podwójnego świętowania. Hiszpanie mają na tyle dobrze, że mogą obchodzić Nowy Rok dwa razy, godzina po godzinie. Oczywiście wszystko dzięki różnicy czasowej między terytorium na Półwyspie Iberyjskim (UTC+01:00) a Wyspami Kanaryjskimi (UTC+00:00). Tym samym madrytczyk przebywający na Wyspach z pewnością skorzysta z okazji do wznoszenia podwójnego toastu.

Sylwester Gran CanariaPrzygotowanie sylwestrowej kolacji

Impreza rozpoczęła się wspólnym przygotowaniem dosyć skromnej kolacji. Nie było tam nic wystawnego i nadzwyczajnego, jednak odpowiedni klimat był zachowany. Na stole pojawiły się m.in. ziemniaki w mundurkach ;), tradycyjna wędlina, sałatka, smażone mięso, orzechy, pieczywo i oczywiście wino.

Gran Canaria domówkaPoruszenie w kuchni

Po kolacji przyszedł czas na zabawę napędzaną drinkami, winem i browarem. O wódce pitej z kieliszków można zapomnieć. Wszystko było pod kontrolą :)

12 winogron na szczęście w Nowy Rok

O co chodzi z tymi 12 winogronami? Hiszpanie o północy przed wypiciem szampana, zjadają winogrona. Śmiało można powiedzieć, że na wyścigi, gdyż 1 winogrono przypada na każde wybicie zegara, a jest ich 12, zatem, trzeba się spieszyć. Jak można się domyśleć, ma to zapewnić szczęście w kolejnym roku.

12 winogron SylwesterPierwsza partia 12 winogron przygotowana

Niektórzy twierdzą, że warto stać przy tym stać na prawej nodze, aby nie wejść w kolejny rok “lewą”. Przyznam, że takiego zachowania nie zaobserwowałem (może byłem skupiony na tych dwunastu winogronach ;)

Nowy Rok hiszpańska TVW oczekiwaniu na noworoczne odliczanie

Hiszpanie lubią spędzać sylwestrowy wieczór przy włączonym telewizorze. Generalnie o północy dominuje transmisja z placu Puerta Del Sol w Madrycie. Nie inaczej było w naszym przypadku. Poniżej przykładowe wideo z tego wydarzenia.

Zainteresowani podobnymi materiałami wideo mogą w wyszukiwarce Google lub YouTube wpisać następujące frazy:

Doce Campanadas Puerta del Sol Madrid
Nochevieja Puerta del Sol Madrid

Raz to za mało

Podwójny Nowy Rok zobowiązuje, zatem za godzinę kolejna okazja do zjedzenia 12 winogron i innych wynikających z tego przyjemności. Jestem zadowolony z takiego obrotu sprawy. Któż z nas nie chciałby obchodzić niektórych świąt wielokrotnie?

12 winogron HiszpaniaKolejna partia dwunastu winogron. W takim razie to będą dwadzieścia cztery zjedzone

Co dalej?

Czas wyjść do ludzi, na miasto, a dokładniej mówiąc do jakiegoś klubu. Nie pamiętam o której godzinie opuściliśmy dom, jednak zebranie się do wyjścia trwało zdecydowanie krócej niż w dzień powszedni. Prawdopodobnie dlatego, że wszyscy byli już “wystrojeni” ;). Ogólnie rzecz biorąc, to w Las Palmas nie mieliśmy żadnej konkretnej rezerwacji, gdyż wejście (nawet w Nowy Rok) do pierwszego lepszego lokalu nie sprawiało większego problemu.

Na zewnątrz klubuZewnętrzna część klubu

Ze względu na noworoczne plany, tj. spędzenie kilku godzin na plaży w słońcu, wróciliśmy do domu o rozsądnej porze, czyli prawie nad ranem.

Feliz Año Nuevo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *