Nowy Jork – informacje praktyczne dla podróżujących

Nowy Jork to miasto którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jego popularność i znaczenie jest na tyle duże, iż dla wielu osób stanowi obowiązkowy punkt na liście miejsc do odwiedzenia. Nikogo nie dziwi fakt, że miasto które nigdy nie śpi, przyciąga wielu turystów z całego świata. Niemniej jednak NY to przede wszystkim centrum finansowo biznesowe oraz miejsce, gdzie wiele osób pragnie spełnić swój “american dream”. Jak zatem odnaleźć się w tej metropolii? Odpowiedź postaram się zawrzeć właśnie w tej publikacji.

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych tematów:

The view, NYC
Widok z dachu budynku GE / New York

Polityka wizowa

Polska póki co nie jest objęta Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), zatem dla obywatela Polski wiza jest wymagana. W sieci można znaleźć bardzo wiele szczegółowych informacji. Link do Ambasady USA.

Często zadawane pytania: FAQ

 

Formularz deklaracji celnej

Formularz deklaracji celnej 6059B jest wręczany w trakcie lotu do Stanów Zjednoczonych. Należy go wypełnić pismem drukowanym. Wypełniony formularz deklaracji celnej wraz z paszportem, należy okazać podczas kontroli celnej/imigracyjnej.

Link do przykładowego formularza [english]: Customs Declaration

Link do wersji polskiej (przykładowe dane): Wzór deklaracji celnej
(Wrzuciłem na serwer, gdyż w sieci nie mogłem znaleźć działającego linku. Kiedyś był dostępny na stronie Lot’u)

Papierowy formularz wizowy I-94, został wyparty przez wdrożony program elektroniczny i nie trzeba go wypełniać.

 

Noclegi

Jeśli nie mamy się i u kogo zatrzymać to trzeba się liczyć z dosyć dużymi kosztami. Najdroższy jest Manhattan. W kolejnych dzielnicach jest nieco taniej, jednak im bliżej Manhattanu tym ceny są wyższe. Przy wyborze miejsca pobytu warto kierować się bliskością stacji metra (tutaj subway).

Skyline
Panorama dolnego Manhattanu, widok z Brooklyn Bridge Park

W Nowym Jorku można znaleźć wiele ofert wynajmu pokoju lub łóżka m.in. poprzez serwis airbnb.com. Pozwala to zdecydowanie obniżyć koszty pobytu, a przy okazji poznać nowych ludzi. Jeśli chodzi o hotele lub hostele, to oferta jest zdecydowanie większa. Ceny jednak (w szczególności dotyczy to hoteli) dużo wyższe.

Promocyjnych ofert warto szukać na poniższych platformach bookingowych:

booking.com

priceline.com

hotwire.com

travelpony.com

oraz np. na grouponie: groupon.com

 

Poruszanie się po Nowym Jorku

Nowy Jork niewątpliwie kojarzy się z żółtymi taksówkami oraz z metrem. Z obydwu środków transportu chętnie korzystają tubylcy i przyjezdni. Nic dziwnego, metro bardzo sprawnie dociera do wielu miejsc, a taxi dobrze uzupełnia resztę.

NYC Taxis & MS Store
Żółte taksówki / Manhattan, New York

Subway (metro)

Cena za jednorazowy przejazd metrem to mniej więcej 2,5 USD (specjalnie nie piszę dokładnej wartości, gdyż może się to zmienić). Najwygodniej korzystać z karty MetroCard, którą “doładowuje” się odpowiednią kwotą, pomniejszaną (na każdej bramce) o koszt przejazdu. Ogólnie wychodzi taniej niż pojedynczy bilet. Kto korzystał z metra np. w Londynie, nie powinien być zaskoczony. Tygodniowy bilet to koszt ok. 30 USD.

Metro Card, New York Karta MetroCard, New York

Express train a local train

Nie dość, że siatka metra jest ogromna, to jeszcze występuje podział na express oraz local train. Pierwszy zatrzymuje się rzadziej, drugi częściej. Na mapie przystanki ekspresowe zaznaczone są okręgami (białe wypełnienie), natomiast lokalne czarnymi kółkami. Zdarza się, że obydwa mają wspólną platformę. Podróżni często nie zdają sobie sprawy z tego podziału.

Link do strony MTA – Metropolitan Transportation Authority (metro, autobusy, kolejki). Język polski dostępny z listy rozwijanej na dole po lewej stronie.

Pieszo

W Nowym Jorku warto trochę pochodzić. Poruszanie się pieszo, mimo wszystko jest dobrym rozwiązaniem, w szczególności gdy w planach mamy odwiedzenie kilku miejsc położonych blisko siebie.

Sidewalk
Ave of the Americas (6th Ave), 49th St / New York

Najogólniej: numery ulic (St) rosną z południa na północ, a przecinające je aleje (Ave) ze wschodu na zachód. W miarę łatwo się odnaleźć. W razie problemów zawsze można sięgnąć po smartfona.

Autobusy i taksówki

Sieć autobusowa nie jest tak sprawna jak metro (prywatne zdanie), jednak jest to zawsze jakaś alternatywa. w 2015 roku chcąc dostać się na lotnisko LaGuardia z Manhattanu (jeśli dobrze pamiętam z Upper East Side) skorzystałem z opcji subway plus autobus. Metrem bez problemu dojechałem na Queens. Następnie zaczęło się oczekiwanie na kolejny transport. Liczyłem się z tym, że to co na rozkładzie niekoniecznie sprawdzi się w praktyce. Miałem rację, trochę czasu upłynęło zanim pojawiło się cokolwiek jadącego w kierunku lotniska. Warto zatem zagospodarować sobie trochę dodatkowego czasu.

Taksówki widać praktycznie wszędzie, są relatywnie tanie. Korzystanie z tego typu usług jest dla Nowojorczyków codziennością. Taxi często łapie się z ulicy (dokładnie tak jak na filmach ;).

Rower

Jazda rowerem w najbardziej ruchliwych miejscach nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Istnieją jednak i takie strefy, gdzie poruszanie się rowerem nie powinno stanowić problemu. Dla przyjezdnych przewidziano np. usługę citi bike. Rower wypożyczamy i oddajemy w najdogodniejszym dla nas punkcie. Ilość stacji i dostępność można zobaczyć na mapie.

citi bike
Citi Bike / New York, Financial District

Samochód

Jeśli ktoś ma potrzebę poruszania się wypożyczonym autem, to raczej nie widzę przeciwwskazań. Trzeba jednak wziąć pod uwagę “popularne” korki (zwłaszcza na Manhattanie), wszechobecne klaksony oraz miejsca parkingowe, których zawsze jest za mało. Na niektórych skrzyżowaniach, gdzie natężenie ruchu pieszych jest bardzo duże, “trąbienie” dla większości kierowców stało się odruchem bezwarunkowym. Ulice nowego Jorku do cichych nie należą, na brak dynamiki nie można narzekać. Ktoś kto odwiedza to miasto w celach turystycznych, powinien się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebuje przemieszczać się autem. Alternatywy przecież nie brakuje.

 

Jedzenie

W Nowym Jorku można znaleźć kuchnie z całego świata. Mniej wybredni mają do dyspozycji ofertę znanych i mniej znanych fast food’ów. Przy zatłoczonych ulicach widoczni są sprzedawcy hot-dogów i podobnych przekąsek.

Warto korzystać np. z map i usług Google, dzięki którym otrzymamy informację o najbliższych lokalach z odpowiednimi rekomendacjami dostosowanymi do aktualnej pory dnia. Przykładowo któregoś dnia szukałem miejsca na śniadanie. Okazało się, że mieszkam niedaleko niezłego puntu z bajglami i kawą. Nie wiem czy bez pomocy aplikacji kiedykolwiek bym je odkrył ;)

Jeśli chodzi o tzw. sieciówki z burgerami, to w miarę jakościowo zjemy w Five Guys -> http://www.fiveguys.com/. Na śniadanie można wstąpić do Dunkin’ Donuts -> https://www.dunkindonuts.com/ (nie tylko pączki i kawa).

Mimo wszystko nie namawiam do regularnego odżywania się w ten sposób.

Przydatne witryny z zestawieniami i lokalizacjami:

 

Co warto zobaczyć?

Miejsc które warto odwiedzić jest bardzo dużo, dlatego trzeba zobaczyć ile się da. Nawet sam spacer po ulicach Manhattanu może być niezłą atrakcją, zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej styczności z podobną architekturą.

Plan na krótki pobyt

Top of the Rock 

Moim zdaniem ten punkt obserwacyjny oferuje najlepszą panoramę. Szczególnie polecam fotografom. Widok m.in. na Empire State Building oraz Central Park.

Empire State Building

Tego drapacza chmur nie trzeba przedstawiać. Jest możliwość wjazdu na taras widokowy.

1 World Trade Center

Obecnie najwyższy wieżowiec w Nowym Jorku (541 metry). U góry budynku widoki są z “za szyby”, co może stanowić wyzwanie dla osób chcących zrobić dobre zdjęcia panoramy.

Central Park

Nowojorski park. Można powiedzieć, że w samym sercu Manhattanu (bezpłatne).

Central Park
Central Park / New York

Financial District

Dzielnica finansowa na południowym Manhattanie. To tutaj znajduje się m.in. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, ang. New York Stock Exchange (NYSE) oraz słynna ulica Wall Street (bezpłatne).

9/11 Memorial

Miejsce pamięci po atakach na 2 wieże WTC. W skład wchodzi również muzeum: 9/11 Memorial Museum (bezpłatne).

Brooklyn Bridge

Most nad rzeką East River, łączący Manhattan oraz Brooklyn, czyli dzielnice Nowego Jorku. Szczególnie popularny wśród turystów jest spacer lub przejazd rowerem na drugą stronę mostu oraz podziwianie panoramy Manhattanu (bezpłatne).

Brooklyn Bridge walk
Brooklyn Bridge / New York

Rockefeller Center

Kompleks 19 budynków. Chyba najbardziej znanymi symbolami są lodowisko oraz bożonarodzeniowa choinka (bezpłatne).

New York Public Library

Biblioteka publiczna, jedna z największych na świecie. Miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku ulic oraz złapać otwarte WiFi (bezpłatne).

Madison Square Garden

Hala widowiskowo-sportowa. Warto wybrać się na mecz koszykówki lub hokeja na lodzie. Jeśli ktoś nie jest zbyt wielkim fanem sportu, to w MSG odbywają się również m.in. koncerty.

Flatiron Building

Charakterystyczny wieżowiec ukończony w 1902 roku. Zbudowany on został na trójkątnej działce. Podobieństwo do żelazka wpłynęło na jego nazwę.

Flatiron Building
Flatiron Building / 175 Fifth Avenue, New York

Broadway

Przedstawienia teatralne na Broadway’u to niewątpliwie niezła gratka dla osób lubiących tego typu rozrywkę (sztukę). Ciekawostką jest to iż, większość przychodów pochodzi ze sprzedaży biletów wśród turystów.

Muzea

Ich liczba jest b. duża. Najpopularniejsze z nich to: The Metropolitan Museum of Art (największe i najstarsze w Stanach), The Museum of Modern Art (MoMA) – muzeum sztuki nowoczesnej. Warto dowiadywać się o dni bez opłat za wejście.

Statue of Liberty

Statua Wolności to posąg, który kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi, a w szczególności z Nowym Jorkiem. Znajduje się na wysepce Liberty Island, na którą można się dostać np. promem (wycieczki).

Statua widoczna jest z wielu miejsc, zatem jeśli ktoś nie odczuwa potrzeby wspinania się na jej koronę, to spokojnie może ją zobaczyć płynąc np. rzeką Hundson (Hudson River).

Times Square

Plac który otoczony jest nieskończoną ilością świecących billboard’ów. To tutaj organizowana jest prawdopodobnie największa impreza Noworoczna na świecie (bezpłatne).

Times Square 1 more
Times Square / New York

Rejsy promem

Rejsy po rzece Hudson czy East River umożliwiają zobaczenie miasta z innej perspektywy. Rejsy wycieczkowe do wyboru np. na stronie:  https://www.circleline42.com/cruises-and-schedules/

Dodatkowo: między Manhattanem a Staten Island kursuje bezpłatny prom Staten Island Ferry (kolor pomarańczowy). W terminalach oraz na pokładzie promów można skorzystać z bezpłatnego WiFi.

NYC pass

Gdy planujemy skorzystać z kilku atrakcji warto rozważyć zakup tzw. NYC pass. Pozwoli to nam zaoszczędzić kilka dolarów. Działa to w prosty sposób. Wykupujemy kartę wstępu z zadeklarowaną ilością miejsc jakie chcemy zobaczyć, tym samym obniżając cenę jednostkową każdej pojedynczej wejściówki.

Przykładowo na stronie: New York City Explorer Pass kupując karnet na 3, 4, 5, 7 lub 10 atrakcji, możemy wybierać spośród 64 opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *