Temat internetu w samolotach był już na tym blogu parę razy poruszany. Z doświadczenia wiem, że nawet w regularnych liniach lotniczych dana usługa może być mocno ograniczona, a korzystanie z niej w pełnym wydaniu, obarczone dodatkową opłatą. Pytanie czy istnieje przewoźnik, który dostarcza podczas lotu odpowiedniej jakości net, wliczony w cenę biletu? Istnieje; jednym z nich jest np. Norwegian.
Recenzję lub jak kto woli test wykonałem podczas grudniowego (2015) lotu na odcinku Berlin (SFX) – Las Palmas de Gran Canaria (LPA). Urządzenia z jakich korzystałem to ultrabook z systemem Windows 8.1 oraz smartphone z Androidem 5.1.
Menu główne
Na początek warto zaznaczyć, że oprócz połączenia z internetem, Norwegian udostępnia również śledzenie lotu (Flight Tracker) oraz centrum rozrywki (Entertainment), gdzie znajdziemy seriale oraz programy TV. Niestety w opcji bezpłatnej liczba tytułów jest mocno ograniczona. Co nie zmienia faktu, że jak na lowcost, nie jest źle.
Strona startowa po połączeniu z siecią Norwegian (od lewej: Windows 8.1, Android 5.1)
Flight Tracker
Podczas lotu istnieje możliwość jego śledzenia (na własnym urządzeniu). Jest to dosyć popularne i jednocześnie przydatne rozwiązanie. Poniżej znajduje się przykładowy zrzut ekranu.
Flight Tracker – Norwegian
Entertainment czyli rozrywka
Tak jak już wcześniej wspomniałem, w centrum rozrywki znajdziemy seriale, programy TV oraz filmy (płatne). Lista darmowych pozycji jest mocno ograniczona. Na poniższym zrzucie ekranu można zobaczyć jak wyglądała cena za film.
Lista z filmami (Norwegian Entertainment)
Internet w samolocie
Przejdźmy zatem do głównego tematu tego wpisu, czyli internetu. Mogę powiedzieć, że zostałem mile zaskoczony. Oczywiście nie będę porównywał jakości połączenia w samolocie z jakością szerokopasmowego internetu na ziemi; mija się to z celem.
Ekran powitalny Norwegian’a
Po połączeniu, przeglądanie stron nie stanowiło większego problemu. Na laptopie z Windowsem korzystałem z przeglądarki Opera, a na Androidzie z Google Chrome.
Przeglądarka Opera z internetem od Norwegian’a
Szybki test YouTube’owy powinien powiedzieć coś więcej o danym połączeniu. Ku mojemu zdziwieniu udało się nawet załadować wideo w jakości HD. Natomiast, filmy w 480p można było oglądać bez większych “przycięć”.
Serwis YouTube, wideo w jakości HD 720p
Dane z WHOIS wyglądają następująco:
Zapytanie Whois
Ping do google.com, google.de oraz google.pl
Test ping google [Windows]
Jak widać, gubienie pakietów nie występowało, natomiast średnie opóźnienia zawierały się zazwyczaj w przedziale 1000 – 2000 ms. Dla porównania pisząc ten artykuł w Polsce i pingując google.com otrzymuję średnie wartości z przedziału 25 – 30 ms.
Niestety nie udało się wykonać testu prędkości łącza (Speed Test). Strona www wczytała się prawidłowo, natomiast skrypt wykonujący pomiar nie zwracał wyniku.
Blokad i ograniczeń nie zauważyłem.
Podsumowanie
- Internet wliczony w cenę biletu
- Jakość połączenia przyzwoita, pozwalająca przeglądać strony www, a niekiedy nawet oglądać materiał z YouTube’a
- Współpraca z różnymi urządzeniami, systemami operacyjnymi i przeglądarkami www
- Centrum rozrywki oraz śledzenie lotu dostępne z poziomu smarfona, laptopa