Australijska Great Ocean Road – część I

Great Ocean Road to droga o numerze B100, na krańcach której znajdują się dwa australijskie miasta: Torquay oraz Allansford nieopodal Warrnambool (w stanie Wiktoria). Odcinek Great Ocean Road liczy sobie 243 km i został zbudowany przez żołnierzy powracających z I wojny światowej, stanowiąc tym samym największy na świecie pomnik ofiar działań wojennych. Budowa GOR rozpoczęła się w roku 1919 a zakończyła 1932.

Podróżowanie drogą stanową B100 jest bardzo popularne ze względu na znajdujące się w jej pobliżu parki narodowe oraz inne cuda przyrody.

Szybko można się domyślić, że w przypadku tego typu atrakcji dostępne będą tzw. wycieczki zorganizowane. Jeśli nie dysponuje się własnym środkiem transportu, to w tej sytuacji, raczej zbyt dużego wyboru nie ma. Mowa jest o sprawnym pokonaniu trasy w 1 dzień (dwie strony) i zobaczeniu ile się da, dlatego pomijam rozwiązania typu autostop, komunikację miejską itp. Bilet na zorganizowaną wyprawę można zakupić np. w Melbourne Visitor Centre (w centrum na przeciwko dworca) i ruszyć właśnie z tego miasta.

Melbourne Visitor Center

Melbourne Visitor Centre, Australia listopad 2014

Zasada jest taka, że każdy minivan to osobna, niezależna grupa (często i firma), zatem im mniejszy pojazd (mniej ludzi na pokładzie) tym sprawniej wszystko idzie. W naszym przypadku kierowca pełnił wiele ról: był on przewodnikiem, managerem, częstował kawą i załatwiał lunch. Rozmawiał z pasażerami, wymieniając się historiami ze swoich podróży – nie tylko australijskich.

Wyruszyliśmy z rana z centrum Melbourne. Po około 2h jazdy z jednym kilkunastominutowym przystankiem dotarliśmy na początek drogi.

Great Ocean Road arch

Łuk oraz pomnik upamiętniający budowę Great Ocean Road 

Kilka chwil przed łukiem można było zobaczyć ciekawy dom na skarpie, który jak się dowiedziałem był do wynajęcia. Niestety cena wynajmu nie należała do najniższych.

Dom na skarpie AustaliaDom na skarpie – do wynajęcia

Początek drogi z wybrzeżem zróżnicowanym:

Great Ocean Road wybrzeże

Wybrzeże przy drodze stanowej B100

Po kilkunastu kilometrach jazdy zatrzymaliśmy się ponownie, tym razem w małym parku, gdzie można było zobaczyć charakterystyczne dla tego kontynentu zwierzęta. Oczywiście w ich naturalnym środowisku.

Ptaki great ocean road Ptaki w parku


Koala w parku

Koala w parku

Wybrzeże zmieniło się na piaszczyste.

Znak informacyjny B100

Plaża, stan Wiktoria, Australia

Ze znaku można odczytać, że na odcinku Great Ocean Road przejechaliśmy do tej pory ok. 100 km (do Warrnambool zostało 161 km). Z jednej strony widoki na plażę, a z drugiej na domy parterowe.

Parterowki Wiktoria Australia Parterówki na południu stanu Wiktoria, Australia

Zbliżała się pora lunchu, zatem nasz kierowca i manager w jednej osobie, zarządził kolejny postój.

Latarnia Great Ocean RoadLatarnia morska / stan Wiktoria, Australia


Widok z latarni, Australia Widok z latarni morskiej / VC, Australia

Głównym celem podróży był Park Narodowy Port Campbell, gdzie można zobaczyć niesamowite formy skalne m.in. Dwunastu Apostołów. Po dojechaniu na miejsce najbliżej jednak znajdował się wąwóz Loch Ard Gorge.

Loch Ard Gorge z góry Widok na Loch Ard Gorge z góry / Australia 2014

W dole wąwozu skałki zaczęły nabierać nowych kształtów.

Loch Ard Gorge - formacje skalne Formacje skalne w wąwozie Loch Ard Gorge

Nazwa wąwozu Loch Ard Gorge pochodzi od brytyjskiego statku (Loch Ard), który w roku 1878 osiadł na mieliźnie pobliskiej wyspy Mutton Bird Island.

Loch Ard Gorge na dole W dole wąwozu Loch Ard Gorge

Turyści na ogół pojawiali się falami, w zależności od tego jakiej wielkości pojazd przybył na miejsce. Ogólnie rzecz biorąc, nie odczuwało się tłumu. Pogoda przyjemna, wietrznie (bez niespodzianek), z odpowiednią temperaturą powietrza.

Loch Ard Gorge na doleWąwóz Loch Ard Gorge, Australia 2014

Ciąg dalszy: Australijska Great Ocean Road – część II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *