Darmowy Internet w samolocie linii Delta Airlines?

Lecąc 31 października br. z Nowego Jorku do Miami, na pokładzie Airbusa A319 należącego do Delta Airlines, zainteresowałem się usługą GOGO Inflight. Z doświadczenia wiem, że niewiele linii lotniczych oferuje swoim klientom połączenie z Internetem. A jeśli już takowa oferta się pojawi, to na ogół w klasie ekonomicznej darmowe jest kilka megabajtów transferu lub kilkanaście minut. I tym razem postanowiłem zobaczyć jak działa Internet ponad chmurami. Do dyspozycji miałem laptopa z Windows 8.1 oraz smartfona z Androidem 5.1

Włączenie usługi i wybór planu

Lecąc samolotem nie mamy zbyt dużego wyboru sieci, z którymi możemy się połączyć. Odszukanie i połączenie z gogoinflight nie powinno zatem stanowić problemu.

Polaczenie Delta inflight

Połączenie z siecią gogoinflight (od lewej: Windows 8.1, Android 5.1)

Kolejnym krokiem jest wybór planu. Jak już wcześniej wspomniałem, na ogół linie lotnicze udostępniają darmowy, ale niestety mocno “odchudzony” pakiet internetu. W tym przypadku już sama nazwa In-Flight Texting wskazywała na jego ograniczenie. Mało tego, z danej oferty skorzystać mogli wyłącznie klienci T-Mobile, bardzo prawdopodobne, iż tylko ze Stanów Zjednoczonych (tego jednak nie mogę potwierdzić).

Cennik Internet Delta Airlines

Szczegóły poszczególnych planów wraz z cennikiem Delta Airlines

Delta Studio

Delikatnie zniechęcony takim obrotem spraw, postanowiłem wrócić i zalogować się do Delta Studio, czyli pokładowego centrum rozrywki. Delta umożliwia oglądanie wybranych materiałów wideo bez dokonywania dodatkowej opłaty (przez pierwszą godzinę).

Delta Studio login

Delta Studio – ekran logowania

Niestety i w tym przypadku natrafiłem na problem. Tym razem smartfon z Androidem oraz przeglądarką Google Chrome na pokładzie, nie znalazły się na liście urządzeń wspieranych.

Delta Studio przeglądarki

Lista kompatybilnych urządzeń oraz przeglądarek (Delta STUDIO)

Pozostał zatem laptop z systemem od Microsoftu. Tutaj bez niespodzianek. Wśród 4 zainstalowanych przeglądarek www, znalazł się wymagany Internet Explorer oraz Mozilla Firefox. Możemy przejść do sprawdzenia biblioteki wideo.

Movies Delta Studio lib

Biblioteka wideo Delta Studio

Do dyspozycji są seriale, filmy i dokumenty. Za nowości trzeba dodatkowo płacić. Bezpłatna godzina wystarczy na obejrzenie 1, 2 odcinków serialu (na krótkiej liście znajdują się losowe sezony, epizody). W mojej prywatnej opinii, raczej nic szczególnego.

Shark Movie Delta Firefox

Przykładowy materiał wideo, wygląd playera i strony [Firefox]

Żadna inna usługa nie działa, zatem można zapomnieć o sprawdzeniu poczty, Skype’a, nie mówiąc już przeglądaniu stron. W przypadku pinga do hosta google.com, sprawa wygląda jak na poniższym screen’ie.

ping delta internet

Test ping google.com (połączenie Delta STUDIO)

Muszę być jednak sprawiedliwy i wziąć pod uwagę fakt, iż był to lot międzystanowy (LGA-MIA). Wszelkie bezpłatne rozrywki są dobrze postrzegane, a brak internetu “za free” oceniam neutralnie.

Podsumowanie

  • Bezpłatny pakiet internetu (In-Flight Texting) tylko dla klientów T-Mobile
  • Płatne połączenie ograniczone czasowo
  • Najtańsza opcja: 3$ za 30 min (Mobile Pass)

Zobacz: Internet w samolocie (Emirates)

2 komentarze


  1. Oba sposoby przesylania danych oraz urzadzenia, ktore trzeba zamontowac w samolotach, sa dosc kosztowne. Dlatego na razie wiekszosc linii lotniczych oferuje dostep do wifi w samolocie za dodatkowa oplata.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *