Izrael – kontrola na lotnisku i paszport z pieczątkami..

Ze względu na swoją historię oraz stosunki międzynarodowe Państwo Izrael przykłada bardzo dużą wagę do szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Na podstawie doświadczeń własnych  oraz moich znajomych, poruszę pokrótce kilka kwestii, które mogą się przydać osobom planującym w najbliższym czasie odwiedzić ten kraj.

Spis treści:

Morze Martwe IzraelMorze Martwe w Izraelu / Listopad 2017

 

Kontrole bezpieczeństwa na lotniskach

Może się to komuś wydawać nielogiczne, ale kontrole podczas opuszczania kraju są szczegółowe i skrupulatne (tak było w naszym przypadku). Obowiązuje język angielski, ewentualnie hebrajski. Jeśli zatem wybieramy się na własną rękę, to trzeba się liczyć z tym, że nie będzie taryfy ulgowej z powodu braku zrozumienia ewentualnych pytań zadawanych w j. angielskim. Tym samym odlatujący za chwilę samolot nie jest dla urzędnika wystarczającym powodem do tego, aby zrezygnować z krótkiego wywiadu (pytania). Dochodzimy zatem do kolejnego pytania; kiedy pojawić się na lotnisku?

 

Ile godzin wcześniej pojawić się na lotnisku przed planowaną godziną wylotu?

Jeśli przewoźnik sugeruje, żeby na izraelskim lotnisku pojawić się 3 lub 4 godziny przed odlotem, to nie są to puste słowa. W wielu przypadkach na szczegółowe kontrole paszportowe potrzeba czasu, a ludzie przyjeżdżający na lotnisko falami (autobusy, shuttle bus’y) wcale nie wpływają na przyspieszenie tego procesu.

 

Izrael a paszport tymczasowy

Na podstawie doświadczeń, wiem że paszport tymczasowy to dodatkowy zestaw pytań (niekoniecznie tylko do właściciela). Tak się składa, że podróżowałem ze znajomym, który posługiwał się takim dokumentem. Może się to wydawać dziwne, ale dodatkowo zostałem poproszony o wyjaśnienie całej sprawy. W sumie w rozmowy z urzędnikami zaangażowane były dwie osoby oddzielnie. Posługując się powyższym dokumentem warto stawić się na lotnisku w Izraelu jeszcze wcześniej niż zakładaliśmy.

Droga góry IzraelDroga do parku narodowego w Izraelu

 

Historia odwiedzonych państw

Niektóre stemple mogą być uciążliwe, jednak sam fakt posiadania w paszporcie wizy innego kraju nie jest podstawą do odmowy wjazdu na terytorium Izraela (nie ma po prostu takiego przepisu).

Przy wjeździe do Izraela miałem standardowy zestaw pytań, nikt nie poruszał kwestii moich podróży. Mogę powiedzieć, że poszło sprawnie. – Cel podróży? Miejsce pobytu? – podobnie jak przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych, nic nadzwyczajnego.

Wylatując z lotniska Ovda (IATA: VDA) do Polski, zostałem poproszony o dodatkowe wyjaśnienia celu wizyty w państwie X. – Czym się zajmuję? Czy utrzymuję kontakty z osobą/osobami z danego kraju? Jak wygląda sytuacja rodzinna? itp :) Nie chciałbym zdradzać szczegółów rozmów, ale mogę powiedzieć, że warto czasem zajrzeć do paszportu i przypomnieć sobie gdzie się było i ile czasu :) Zdecydowanie ułatwi to procedury i ograniczy czas konwersacji.

 

O “pieczątkach” w paszporcie

Wizy wjazdowe z takich krajów arabskich jak: Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Jemen, Liban czy Syria z pewnością zainteresują odpowiednie osoby na przejściu granicznym.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku Bangladeszu lub Pakistanu.

Warto również wspomnieć o “stemplach” z podróży do Azji Południowo-Wschodniej. Kraje muzułmańskie (religia dominująca) takie jak MalezjaIndonezja czy Brunei (nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Izraelem) również mogą przykuć uwagę pograniczników.

“Pieczątki” z popularnych destynacji urlopowych takich jak Egipt, czy Turcja nie powinny stanowić praktycznie żadnego problemu.

O relacjach zagranicznych Izraela można poczytać m.in. tutaj: Foreign relations of Israel

Visa immigration IndnesiaPrzykładowa indonezyjska wiza turystyczna / CC0

Co zrobić, gdy gdy nie chcemy stempla w paszporcie?

Po przylocie i wylocie z Izraela otrzymujemy osobną karteczkę z wizą wjazdową. Nie ma zatem śladu po pobycie w tym kraju. Jeśli jednak ktoś wybiera się drogą lądową do Jordanii czy Egiptu, to może poprosić pogranicznika o niewbijanie wizy (stempla) w paszport.

 

Bezpieczeństwo na ulicach

Tak jak na wstępie wspomniałem, bezpieczeństwo w Izraelu odgrywa bardzo ważną rolę. Niech nikogo zatem nie zdziwi kontrola przy wejściu np. do galerii handlowej. Nie jest to raczej nic wyjątkowego, gdyż na świecie tego typu procedury również występuj – np. w Nowym Jorku przed wjazdem na punkt widokowy Top of The Rock zostaniemy “prześwietleni” jak na lotnisku.

Miasto w IzraeluEjlat w południe / Listopad

Po kilkudniowym pobycie w kilku miejscach jakoś specjalnie nie zauważyłem wzmożonej ilości odpowiednich służb. Oczywiście są rejony mniej lub bardziej obserwowane, natomiast jako podróżnicy czy urlopowicze nie powinniśmy się tym za bardzo przejmować. Ogólnie rzecz biorąc państwo jest otwarte na turystykę i widać, że podejmuje sporo działań, aby było przyjaźniejsze i bardziej rozpoznawane w tej branży.

Zobacz również: Ejlat: informacje praktyczne (ceny)

3 komentarze


  1. Cześć. Mam nowy paszport w którym posiadam dwie pieczątki rok po roku z Turcji. Wycieczki wakacyjne organizowane przez biuro podróży. Czyli standard. Chociaż pisałeś tutaj o Turcji to jednak mam pytanie w tej kwestii. Planuje lecieć na 4-5 dni do Izraela. Zwiedzanie samodzielne Tel Aviv – Jerozolima z rodziną. Czy nie będzie z tym problemu? Czy może lepiej wyrobić nowy paszport? Pozdrawiam.

    Odpowiedz

  2. Hej.
    Czy w czasie pobytu w Ejlacie należy mieć przy sobie paszport?
    Mój cel wycieczki to głównie plażowanie i lajtowe zwiedzanie, i nie chciałabym w takie miejsca nosić ze sobą paszportów całej rodziny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *