Kuala Lumpur – nie tylko 2 wieże

Po Singapurze przyszedł czas na Malezję. Do Kuala Lumpur przyleciałem lowcost’ową linią Tiger Airways. Na pokładzie samolotu singapurskiej linii dało się zauważyć brak reklam. Co w tym dziwnego? Przyzwyczajony do polityki generowania przychodów innych nisko-kosztowych przewoźników, musiałem się oswoić z tak „surowym” widokiem :)

onboard tiger airways Na pokładzie Tiger Airways (Airbus A320)


tiger airways LCCT Airbus A320 / Tiger Airways na LCCT

Po wylądowaniu i przejściu na LCCT (Low Cost Carrier Terminal), zdecydowałem, że z lotniska do hotelu (niedaleko Chinatown) pojadę autobusem. Koszt takiej przyjemności wliczając bagaż to równowartość 8 Ringgit’ów, czyli niecałe 8 zł. Cena bardzo rozsądna zwłaszcza, że długość trasy to ponad 60 km, a pojazd na szczęście był klimatyzowany. Tak na marginesie, to w Malezji klimatyzacja nie jest jakimś specjalnym luksusem. Z doświadczenia wiem, że jest to standard, oczywiście trafiają się starsze taksówki bez „klimy” i wtedy nie pozostaje nic innego jak „zimny łokieć”, ale to raczej nieczęste przypadki.

autobus star shuttle Malezja

Wnętrze przeciętnego malezyjskiego autobusu

Będąc już w samym Kuala Lumpur, czas wolny chciałem przeznaczyć na zobaczenie z bliska słynnych bliźniaczych wież Petronas Twin Towers. Z hotelowego okna mogłem dostrzec ich bryłę, jednak z tej perspektywy wieża Menara Kuala Lumpur robiła większe wrażenie.

Widok na Kuala Lumpur

Widok z okna na Kuala Lumpur / Luty 2014

Rozwinięta komunikacja miejska sama się prosi, żeby z niej korzystać. Po kilku chwilach spędzonych na zadawaniu pytań miejscowym z Chinatown, wsiadłem do odpowiedniego autobusu i ruszyłem w kierunku centrum. Jak się okazało trafiłem na darmową linię. W Kuala Lumpur są dwie takie linie; tak przynajmniej twierdził Szwed, który w KL mieszkał na stałe. Pewnie miał rację – kilka razy chciałem kupić bilet i zostałem poinformowany przez kierowcę, że nie ma takiej potrzeby. Szkoda, że w taksówkach nie stosowali takiego rozwiązania ;)

Po dotarciu do celu nie mogłem nie zauważyć bliźniaków. Z bliska robiły ogromne wrażenie. Charakterystyczna konstrukcja znana z widokówek, znalazła się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Oczywiście nie byłem jedynym obserwatorem i fotografem; budowla ta przyciąga sporo ludzi.

Petronas Twin Towers KL Petronas Twin Towers / Luty 2014, Kuala Lumpur


Petronas Twin Towers, wejscie

Wejście do budynku Petronas Twin Towers


Bolidy w Petronas Twin Towers

Bolidy F1 w holu wież Petronas


Galeria w Petronas Twin Towers

Część handlowa (galeria) / Petronas Twin Towers


Pod wieżami Petronas Twin Towers

Blisko przy wieżach Petronas Twin Towers

Następną pozycją na mapie miasta, była wspomniana już Menara Kuala Lumpur. Ta 420-metrowa wieża telewizyjna stanowi doskonały punkt widokowy. Wjazd na górę obiektu nie jest darmowy, jednak warto wydać te “parę” Ringgitów (dokładnie 99) i zobaczyć panoramę stolicy Malezji. Dla mniej wymagających powstała nawet opcja Lite, która jest o połowę tańsza i umożliwia wjazd na niższą kondygnację. Wybrałem wariant pierwszy i… był to wybór trafiony.

Widok z Menara Kuala Lumpur - dzień

Widok z wieży Menara Kuala Lumpur / wieczór



Menara Kuala Lumpur (w nocy)

Widok z wieży Menara Kuala Lumpur / noc

Miasto pokryło się światłami, więc nadszedł czas na ponowne odwiedziny najwyższych bliźniaczych wież.

Petronas Twin Towers w nocy Petronas Twin Towers / noc

Przy okazji “załapałem się” na nagranie reklamówki (klipu) z twinsami w roli głównej.

Reklamowka, klip, KL Wieże w roli głównej. Ekipa na planie.

Noc i światła sprawiają, że ludzie chętniej wychodzą z domu. Na ulicach miasta Kuala Lumpur pojawiło się mnóstwo jego mieszkańców. Największe skupiska Malezyjczyków można było zaobserwować w okolicach galerii handlowych, które podobnie jak w innych zakątkach Świata, stanowią miejsce spotkań, nie tylko ludzi młodych. Temperatura powietrza również miała korzystny wpływ na mocno tętniące życiem ulice.


Chinatown

Chinatown w Kuala Lumpur mieści się na Jalan Petaling (Petaling Street). Będąc w stolicy Malezji, warto przynajmniej raz przejść się tymi zatłoczonymi uliczkami; potrafią one dostarczyć wrażeń, (prawie) o każdej porze dnia i nocy. Liczne stragany oferujące najróżniejsze towary, od jedzenia zaczynając a na elektronice kończąc powodują, że ludzi tam nie brakuje. Warto dodać, że na miejscu znajdują się również budżetowe hotele i kilka kantorów wymiany walut. Jako że mój hotel znajdował się niedaleko Jalan Petaling, miałem okazję pojawić się tam więcej niż jeden raz.

Chinatown Kuala Lumpur Chinatown w Kuala Lumpur / Jalan Petaling

Kolory, dekoracje i zapachy niewątpliwie przyciągały miejscowych oraz turystów.

Chinatown KL kolory, dekoracje Chinatown / Jalan Petaling (Petaling Street)


Chinatown KL kolory Dekoracje w Chinatown / Petaling Street Kuala Lumpur


Chinatown, zakupy Skrzyżowanie ulic / Petaling Street KL


Central Market

Central Market w KL znajduje się nieopodal Jalan Petaling. Jest to miejsce, w którym sympatycy sztuki i rzemiosła powinni znaleźć coś dla siebie. Oferta straganów to między innymi ręcznie robione ozdoby oraz biżuteria. W większości przypadków wysokiej jakości produkty mogą posłużyć jako oryginalny prezent lub pamiątka. W obiekcie można również spróbować kuchni, która w Malezji jest bardzo różnorodna i dostępna za rozsądne pieniądze. To właśnie spowodowało, że zjawiłem się w tym miejscu, bo znawca i sympatyk sztuki ze mnie średni :)

Wewnątrz Central Market

Central Market w Kuala Lumpur / parter

Na piętrze budynku można spróbować wspomnianej już wcześniej kuchni. Warta uwagi jest również bogata oferta sojowych puddingów oraz soków ze świeżych owoców. Akurat tak się złożyło, że zjawiłem się tam w odpowiednich godzinach i tłumy ludzi mnie ominęły, życie jednak lubi nas zaskakiwać… Spotkałem osoby, z którymi mieszkałem w Singapurze w tym samych hotelu. Przywitałem się. Tak jak ja byli zaskoczeni, bo nikt z nas nie wiedział, że druga strona leci do Malezji.

Central Market KL na zewnątrz

Central Market w Kuala Lumpur / na zewnątrz


Pojazdy i komunikacja

Malezyjczycy bardzo chętnie poruszają się wszystkim co ma silnik spalinowy. Popularne są zarówno jednoślady jak i samochody. Mocno rozwinięta komunikacja miejska ułatwia przemieszczanie się po całej metropolii. Taksówki dostępne są na każdym kroku, a metro i kolejki zwiększają możliwości sieci komunikacyjnej. Wszystko to w przystępnych dla mieszkańców cenach.

Samochody, komunikacja w Kuala Lumpur

Ruch miejski w Kuala Lumpur


Motorower na ulicach KL

Motorowerzysta w okolicach Jalan Tun Tan Cheng Lock


Taksówka na ulicach KL

Taxi wita nas szeroko otwartymi ramionami


Po kilku dniach spędzonych w Kuala Lumpur, ruszyłem w kolejną podróż, tym razem na północny wschód Malezji. Przed wylotem ponownie spojrzałem na architekturę miasta i postanowiłem, że jeszcze kiedyś je odwiedzę.

Budynki Kuala Lumpur

Widok na centrum stolicy Malezji / Luty 2014

Informacje praktyczne

  • Obywatel polski może wjechać na terytorium Malezji bez wizy. Okres pobytu bezwizowego to maksymalnie 90 dni
  • 1 Ringgit (1 MYR) to ok. 1 zł (1 PLN)
  • Komunikacja miejska jest tania i rozbudowana
  • Przed kupnem produktu lub usługi warto zapytać się o cenę (jeśli jej nie widać)
  • Szczepienia zalecane: w zależności od miejsca i charakteru pobytu
  • Językiem urzędowym jest malajski, jednak bez przeszkód można porozumiewać się w j. angielskim
  • Malezja leży w strefie klimatycznej równikowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *