Lotnisko w Singapurze (Singapore Changi Airport) uważane za jedne z najlepszych na świecie, witało przylatujących swoim charakterystycznym wnętrzem. Mnie przywitało reklamą Nissana GT-R i kolejką do “Immigration”, która co jak co, ale sprawnie została obsłużona. Po załatwieniu formalności, mogłem kierować się w kierunku singapurskiego metra.
Singapur Changi Airport / Luty 2014
Jet lag lekko dawał się we znaki, wieczór zamienił się w noc, a powietrze bez zmian; nadal było ciężkie. Powody do tego, aby nie ruszać się z miejsca zawsze się znajdą, zatem wyszedłem “na miasto”. Po północy wróciłem do hotelu, aby w końcu zregenerować siły. Rano nie usłyszałem budzika i musiałem się zadowolić skromniejszym śniadaniem, które mimo wszystko cierpliwie czekało na spóźnialskich.
Central Area
Singapurskie “city” – to tutaj lwia część światowego pieniądza tańczy jak mu zagrają. Z tą lwią częścią to przesadziłem, natomiast Singapur jest czwartym co do wielkości centrum finansowym na świecie. Przed nim tylko Nowy Jork, Londyn i Tokio. Gospodarka rozwija się w bardzo szybkim tempie, a standard życia przeciętnego obywatela tego państwa-miasta również jest niczego sobie.
Przy Maybank Tower / Luty 2014
Między drapaczami chmur można spotkać wiele ciekawych rzeźb i posągów. Wpasowują się w klimat i architekturę tego miejsca.
Rzeźby / Singapur, Luty 2014
Bank of China / Singapur, Luty 2014
Kolejne budynki instytucji finansowych / Singapur, Luty 2014
Będąc w okolicach The Fullerton Hotel natrafiłem na tablicę upamiętniającą pisarza, marynarza Józefa Korzeniowskiego, znanego lepiej jako Joseph Conrad.
Tablica upamiętniająca Joseph’a Conrada / Singapur 2014
Architektura miasta nie przytłaczała mnie zupełnie. Budynki wydają się lekkie.
Biznes i sztuka? / Singapur, Luty 2014
W okolicy restauracji PAUL / CBD, Luty 2014
Kolejna porcja “drapaków” ;) Na zdjęciu raczej nie robią wrażenia, natomiast w rzeczywistości wiele z nich prezentuje się nad wyraz okazale.
Budynek banku DBS Singapore / Luty 2014
Budynki Central Business District / Singapore 2014
Noc wcale nie jest wyznacznikiem końca pracy. Wielu Singapurczyków oraz przyjezdnych wypełnia swoje obowiązki do późnych godzin. Miasto nie zasypia, ale ulice nie odzwierciedlają tego tak dobrze, jak wiele rozświetlonych okien biurowców.
Budynek BNP Paribas w nocy / CBD, Singapur 2014
Budynki w “city” / Singapur 2014
Central Business District w nocy / Singapur, Luty 2014
Marina Bay
W sąsiedztwie z Central Business District znajduje się obszar zwany Marina Bay. W przeciwieństwie do “city” pełni ona bardziej funkcję rozrywkowo-rekreacyjną, a na jej terenie, można się zrelaksować po ciężkim dniu pracy (lub w jej przerwie). Oprócz 3,5 kilometrowe promenady, marina kojarzona jest m.in. z hotelem Marina Bay Sands, Marina Bay City Gallery oraz Singapore GP Street Circuit. To tutaj na specjalnie stworzonej wyspie, znajduje się butik Louis Vuitton (Louis Vuitton Island Maison). Nie wiem jak lokalizacja offshore, wpływa na ceny produktów tej marki ;) natomiast muszę przyznać, że rozwiązanie architektoniczne niczego sobie.
Widok na Central Business District / Marina Bay 2014
Jak widać na poniższym zdjęciu, chętnych na leżakowanie i przerwę w pracy jest wielu. Wszystko zajęte i nie ma jak się przecisnąć :)
Marina Bay / Singapur, Luty 2014
Z tłumu chętnych wyłonił się człowiek w białych skarpetkach, spoglądając na wielkomiejską bryłę…
W przerwie; leżaki w Singapurze / Luty 2014
“Jeśli ceny gruntów są wysokie, to zacznij budować na wodzie.” Firma Louis Vuitton z pewnością nie kierowała się tym wymyślonym przeze mnie mottem, ale być może ktoś z mojej podpowiedzi skorzysta ;)
Louis Vuitton Island Maison / Singapur
Widok na “miasto” / Marina Bay, Luty 2014
ArtScience Museum / Marina Bay, Luty 2014
Merlion Park
Symbolem narodowym Singapuru jest Merlion. Stwór ten przedstawiany jest jako pół lew, pół ryba, przy czym lwia część stanowi głowa. Znalazłem informację, iż w mieście znajduje się pięć oficjalnych monumentów prezentujących Merliona. Dwa z nich można zobaczyć w Merlion Park, który znajduje się naprzeciw Marina Bay. Miałem okazję przyjrzeć się temu symbolowi w nocy.
Merlion / Merlion Park, Singapur 2014
Merlion na tle miasta / Merlion Park 2014
Informacje praktyczne
- Obywatel polski może wjechać na terytorium Singapuru bez wizy. Okres pobytu bezwizowego to maksymalnie 90 dni
- Oficjalną walutą Singapuru jest dolar singapurski (SGD)
- Państwo – miasto charakteryzuje się wysokim standardem życia
- Ceny nieruchomości są wysokie, co przekłada się na koszty ich wynajmu; krótko mówiąc, nie jest tanio
- Obowiązują 4 języki urzędowe: angielski, chiński, malajski, tamilski
- Singapur leży w strefie klimatycznej równikowej (wybitnie wilgotnej)
- Singapurczycy są pomocni i przyjaźni
Permalink